Tím, jak roste počet lidí v seniorním věku, zaměřují se na seniory více i firmy v cílení svých reklam. Platí pro ně základní pravidlo: reklama určená seniorům je ukazuje takové, jak by se sami senioři rádi viděli. Proto v reklamě na chodítko bude poměrně čilý muž projíždějící slunnou krajinou apod., proto se chodítka jmenují vtipně gazela, antilopa apod.
Často uslyšíte, že reklama má za cíl vyvolat nějakou potřebu. U reklamy cílené na seniory je to spíše o posílení a uspokojení konkrétní potřeby než o jejím vytvoření. Mnozí výrobci pomůcek pro seniory vědí, že invalidní vozík nebo inkontinenční pleny se pro konkrétního člověka stanou natolik nepostradatelnou věcí, že není potřeba investovat do reklamy, ale mnohem spíše do prodejní podpory, poradenství nebo služeb.
Je to také tím, že pomůcky pro seniory nebo zdravotně handicapované mnohdy nenakupují koncoví uživatelé, ale instituce – různé půjčovny kompenzačních pomůcek, domovy seniorů, léčebny dlouhodobě nemocných apod. A když už pomůcku kupuje koncový uživatel, není jím většinou sám senior, ale jeho děti nebo jiní blízcí příbuzní. Tomu pak také odpovídá reklama.
Setkáte se mnohdy také s tím, že v reklamě vystupují mladší lidé než skutečná cílová skupina lidí, kteří daný produkt reálně používají. A tak schodolez propaguje čtyřicátník, zmíněné inkontinenční plety padesátiletý „model“ apod.
Ilustrativní příklad vidění seniorů světem reklamy je také odlišnost vnímání stejné věci u jednotlivých pohlaví. Vrásky představují u starších mužů důstojnost a pevnost, zatímco u žen jsou zlem, které je třeba eliminovat. Na druhou stranu, reklama si již dlouho nemůže dovolit ukazovat ženy jako kuchtičky u sporáku nebo sexuální symboly pro připoutání mužů.
Základní pojmy, které firmy v reklamě cílené na seniory používají, jsou pohoda, důstojnost a péče. Proti minulosti už dnes senioři třeba v reklamních spotech nejsou zobrazováni v souladu s negativními stereotypy a mýty o stáří, a vystupují spíše v souladu s představami o aktivním stárnutí, tedy jako aktivní, energičtí či vážení členové rodiny a společnosti. Negativní stereotypy ještě uvidíme v reklamě třeba na penzijní připojištění a podobné finanční produkty, naopak u potravinových doplňků bude vždy vykreslena představa pohybově aktivní skvělé zdravé budoucnosti.
Až tedy zase uvidíte nějakou reklamu cílenou na seniory, vzpomeňte si na cíl, s kterým ji tvůrci připravovali, a na to, jaký pocit se ve vás snažili vyvolat, a zkuste se od něj alespoň trochu oprostit a zvážit samotný nákup bez vlivu reklamou vytvořených pocitů. Tím spíš doporučujeme nereagovat na výzvy „kupte hned a dostanete bonus“, protože právě ty se snaží využít momentální naladění a pocit jako impuls ke koupi.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, thirdage.com
Buďte první kdo přidá komentář