Učení není vrozené – vyzkoušeno u šimpanzů

Opice s ořechem - učení
Foto: Pixabay

Rozbíjení ořechů pomocí nástrojů není vrozené. Opice se to musí naučit úplně stejně jako lidé.

Švýcarští vědci z Curyšské univerzity v terénním experimentu ukázali, že opice si rozlouskávání ořechů pomocí nástrojů nevymyslely samy, ale musely se toto složité chování naučit od ostatních. Díky tomu se podobají lidské kultuře více, než se dříve předpokládalo.

Lidé své chování kopírují od jiných zkušenějších jedinců. Dovednosti a technologie se tak v průběhu generací postupně kumulují a stávají se stále efektivnějšími a složitějšími.

Antropologická teorie předpokládá, že šimpanzi se neučí stejným způsobem, ale mohou si kulturní chování vždy znovu nezávisle vymyslet. Neprávem, jak nyní ukázal terénní experiment profesorky antropologie Kathelijne Koops v deštném pralese v pohoří Nimba v Guineji.

Ve čtyřech po sobě jdoucích pokusech s divokými zvířaty zkoumali, zda šimpanzi skutečně individuálně rozvíjejí složité chování, jako je rozlousknutí ořechů pomocí kamenů.

Nejprve jim byly nabídnuty ořechy palmy olejné a kameny. Ve druhém kroku vědci přidali do experimentální sestavy celý plod palmy. Ve třetím pokusu výzkumníci položili na pecky již rozlousknuté ořechy jako podnět, aby byla jasně viditelná jedlá jádra. Nakonec byl šimpanzům předložen jiný druh ořechu, který se dal snadněji rozlousknout, spolu s kameny.

Šimpanzi zkoumali ořechy a kameny, ale ani po více než roce nerozlouskli žádný ořech. Experimenty navštívilo celkem 35 skupin šimpanzů, z nichž 11 skupin zkoumalo experimentální předměty zblízka. Šimpanzi častěji zkoušeli pokusy, pokud přišli ve větších skupinách.

„Výsledky naznačují, že šimpanzi si osvojují kulturní chování spíše jako lidé a nevymýšlejí si komplexní používání nástrojů sami,“ uzavírá profesorka Koops. Klíčovým prvkem se zde zdá být absence modelu, od kterého by se dalo učit: „Šimpanzi jsou našimi nejbližšími žijícími příbuznými. Díky jejich poznání můžeme zjistit, v čem je lidská kultura jedinečná a v čem ne. Naše studie naznačuje, že kulturní evoluce šimpanzů a lidí je kontinuálnější, než se dosud předpokládalo, a že kumulativní způsob učení, který je připisován lidem, může být vlastní již šimpanzům.“

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, seniorweb.ch

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*