Vedra v ČR byla nejsmrtelnější v historii: Ohrožení jsou nejen senioři

Foto: Unsplash.com

Vysoké letní teploty jsou nepříjemné a mnohdy i zdraví ohrožující. V nebezpečí se ocitají především senioři, malé děti a lidé s chronickým onemocněním. 

Horko a jeho vliv na úmrtnost

Ačkoliv teploty narůstají zhruba posledních třicet let a my zažíváme stále teplejší a teplejší roky, došlo po pádu komunismu k tomu, že úmrtnost související s horkem klesla. Zdokonalila se totiž zdravotní péče, zvýšila životní úroveň obyvatelstva a lidé se začali v horkých letních dnech chovat zodpovědně. Naučili se zkrátka co mají a nemají dělat.

Pak ale došlo ke změně. Akademie věd České republiky poukazuje na to, že za posledních deset let zemřelo v Praze kvůli horku v průměru dvakrát více lidí než v předchozích letech.

Proč? V letech 2010 až 2019 přišly neobvyklé a četné vlny horka, které byly náročné především pro lidi ve městech. Lidé se navíc dnes dožívají vyššího věku a zatímco pro seniory 65+ nepředstavuje horko až takový problém, o deset (či více let) starší lidé ho už snášejí velmi špatně. A takových to starších lidí je dnes velké množství.

Zajímavost: Nejhůře snášejí horka ženy nad 85 let. Je to dáno i tím, že tyto ženy často trpí chronickými nemocemi

Nejhůře snášejí horka ženy nad 85 let.
Foto: Unsplash.com

Ohrožené skupiny obyvatelstva

Horké počasí může způsobit zdravotní problémy každému člověku. Obecně však platí, že nejvíce ohroženi jsou senioři, malé děti, těhotné ženy a lidé s chronickým onemocněním (kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak). U straších lidí roste v horkých dnech riziko infarktu myokardu či mozkové mrtvice.

Možná řešení

Dnes už je jasné, že situace se v budoucnu bude dál zhoršovat a vedra budou stále větší. Evropa je nejrychleji se oteplující kontinent na světě. Na horké dny se tedy musíme připravit. Možností je mnoho. Domy je možné vybavit venkovními okenicemi a klimatizací, ve městech lze vysázet stromy, instalovat pítka a mlžné brány.

Bohužel se však zdá, že České republice chybí plán. Inspiraci je přitom možné hledat ve městech jižní Evropy. Například Barcelona má více než dvě stovky takzvaných klimatických útočišť (veřejné prostory s klimatizací a pitnou vodou), kde se mohou lidé před horkem schovat a kde se mohou osvěžit.

Horké počasí může způsobit zdravotní problémy každému člověku.
Foto: Unsplash.com

A co vy, říkáte na letošní vedra? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.avcr.cz/export/sites/avcr.cz/.content/galerie-souboru/tiskove-zpravy/2022/UFA-horko-v-Praze-1006i.pdf,
https://www.nzip.cz/clanek/1680-jak-si-chranit-zdravi-v-tropickych-dnech,
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vedro-ohrozeni/r~8d0979be65fd11efb689ac1f6b220ee8/,
https://www.denik.cz/z_domova/cesko-boj-s-horkem-inspirace-jizni-evropa-20240713.html

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*