Kvalita života je velmi spjata s místem, kde bydlíte. Přece jen ve stáří se chcete cítit co nejpohodlněji a bezstarostně. Většina starších lidí preferuje klidné části s bohatou přírodou, to ale není tak jednoduché. S klidnými místy přichází jak nedostatek zdravotní péče, nekvalitní doprava, nedostatek služeb, ale i například vzdálenost od rodiny, která například díky pracovním příležitostem bydlí v dostupnější části ČR. Ukážeme si tedy místa, která rozhodně nejsou vhodná pro pobývání seniorů.
Jesenicko
Jesenicko sice nabízí nádhernou přírodní krajinu. Populace zde však kvůli urbanizaci stárne a upadá, kvůli tomu zároveň klesá zájem o vylepšování a zjednodušování prostředí k obývání. Je tu nedostatek pracovních příležitostí a velká dojezdová vzdálenost.
Hranice Ústeckého a Libereckého kraje
Dalším místem s ne tak kvalitním indexem kvality života je pomezí Ústeckého a Libereckého kraje. Města a vesnice zde nemají nejlepší podmínky, chybí zde např. dostatek pracovních příležitostí, či kulturní obohacení. Dojezdová vzdálenost do větších sídel nabízejících více služeb je také poměrně vysoká. V porovnání se zbytkem ČR je zde také vysoce nadprůměrná vzdálenost od knihoven.
Pomezí Středočeského, Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje
Opět se jedná o oblast bohatší krajiny, přesto je však naprosto nevhodná pro obývání. Obce jako jsou Podbořany, Žihle, Jesenice či Horní Slavkov jsou daleko nejen od jakékoli nemocnice, ale i od obyčejných poliklinik. Oblast je obývána lidmi s malým podílem vysokoškolského vzdělání, což vede k nedostatku peněz a pádům do exekuce, proto je zde také o něco vyšší kriminalita.
ČR a domovy pro seniory
Domovy pro seniory vypadají na první pohled jako ideálním místem pro starší jedince. Necítí se osamoceně, mají zaručenou zdravotní péči, jsou zde také zábavní programy, zkrátka ideální prostředí. V České republice však bojujeme s nedostatkem míst v domech pro seniory a po zažádání o umístění je velmi vysoká čekací doba pro přijetí.
Nejhůř je na tom zejména Praha, Brno, Karviná, Plzeň ale i mnoho dalších oblastí. Průměrná čekací doba se pohybuje mezi jedním až dvěma roky. Naopak nejlépe je na tom oblast Mělníka, Humpolce, Nepomuku či Kroměříže.
Jaké místo je podle vás nejhorší k životu v ČR pro seniora? Diskutujte v komentářích.
Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://cc.cz/pece-o-stare-laka-investory-sazi-na-ni-pojistovny-i-fondy-vzniknou-domovy-pro-seniory-za-miliardy/,
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-mapa-kvality-zivota-nejlepsi-a-nejhorsi-mista-k-ziti-v-cesku-229106,
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-bude-misto-az-nekdo-zemre-na-domov-seniori-cekaji-i-na-psychiatrii-248566,
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/index-kvality-zivota-v-ceskych-mestech-v-roce-2023/r~e727dc9295a611ee9ae20cc47ab5f122/
Plzeň – město. Znečištěný vzduch je i tam, kde by neměl být. Město žije kovovýrobou, která spadá do kategorie drobné řemeslné výroby, nerušící, tedy je bez povolení a kdekoliv. Dříve takováto činnost byla soustředěna do Škodových závodů, následně do výroben na povolení stavebních úřadů a v současné době tuto „drobnou, řemeslnou výrobu, nerušící“, nikdo nekontroluje, nepovoluje, tak se tato výroba přesouvá do panelových domů, rodinných domů, apod. Každý si dělá co chce a kde chce, obtěžuje okolí hlukem, kouřem ze spálených kovů, ropných produktů, apod. – těžkými kovy. Občan je povinen dýchat tento závadný vzduch, ve dne, v noci, i ve svém bytě s uzavřenými okny na ulici. Tak ať žije rakovina a hodně nemocných lidí! Hlavně, aby úřady neměly žádnou práci. A o to tady jde.
JÁ 78 letá jsem si prohlédla ten luxus,pracoviště poslanců,a tyen plat jednoho POSLANCE 94775,-kč/měsíc a ještě 47388,-kč/měs že bydlí mimo nějakou luxusní vilu v Praze,že JEDEN POSLANEC stojí 350000,-Kč/měsíc, A JÁ po operaci nádorů na páteři jsem NEDOSTALA ANI SANITKU,takto vypadá kvalitní INDEX ŽENY která odpracovala 40 let v těžkém průmyslu a porodila pro tento STÁT HNůj 2 děti aby dřely za minimální plat a živily poslanecká hovada,navrhuji aby byl zřízen televizní PROGRAM Česká TELEVIZE-24 hodinový přenos „POSLANECKÁ SNĚMOVNA“rozdíl pracoviště soutružníka,svářeče,uklizečky a dělníků,reportéři mohou sledovat 24 hodin přímý přenost z poslanecké sněmovny,ten hnůj