Vyhlašujeme největší mýty o důchodech: Na důchod ve stáří má nárok každý

Foto: Midjourney.com

S blížícím se koncem roku se stále více debatuje o valorizaci a výši starobního důchodu. Z každého média slyšíme nespočet informací a samozřejmě ne vše, co slyšíme je pravdivé. Není novinkou, že se ve společnosti a masmédiích jednou za čas uchytí nějaká dezinformace a mýtus. Pojďme si tedy představit nejčastější mýty o důchodech.

Hned hlavním mýtem, který je ve společnosti rozšířený, je ten, že starobní důchod dostane každý. Není tomu tak. Pro vznik nároku na starobní důchod nestačí pouze dosáhnout důchodového věku, ale je také nutné splnit délku důchodového pojištění, a to konkrétně příspěvkovou či náhradní.

Mýty týkající se výpočtu důchodů

Druhý mýtus není již tak rozšířený, přesto je však velmi důležité si jej objasnit. Někteří lidé si totiž myslí, že se výše starobního důchodu vypočítává z výdělku za posledních 10 let zaměstnání před důchodem. Pravdou však je, že se starobní důchod vypočítává z celoživotních příjmů. Započítávají se příjmy od roku 1986 až do předcházejícího roku přiznání důchodu. Na toto téma navazuje další mýtus, a sice že se do výše důchodu nezapočítávají brigády při studiu. Může se jednat i o krátkodobou brigádu, nutné však je, aby zakládala účast na pojištění. Při výpočtu pak může přidat potřebné dny, které chybí pro dosažení dalšího celého roku doby pojištění.

Ještě chvíli zůstaneme u mýtů, které vznikají v souvislosti s výpočtem starobních důchodů, jelikož jich není zrovna málo. Dalším mýtem v této oblasti je, že se výpočet provádí z čisté mzdy. Důchod se totiž vypočítává z hrubé mzdy, tedy příjmů před zdaněním, u OSVČ se poté počítá s ročním vyměřovacím základem. Všechny mzdy z minulých let jsou násobeny koeficienty mzdového nárůstu, aby byly převedeny na současnou mzdovou úroveň.

Starobní důchod vypočítává z celoživotních příjmů.
Foto: Midjourney.com

Další mýty spojené s důchody

Mnoho lidí si myslí, že tím, že vydělávají, si platí za svůj důchod. To však není úplná pravda. Systém důchodů v ČR totiž funguje tak, že lidé v produktivním věku platí důchody lidem v penzi. Z hrubé mzdy totiž odvádějí pro tento účel příspěvky na důchodové pojištění. Jedná se o tzv. plně průběžný důchodový systém.

Dalším mýtem je ten, že se do důchodu automaticky započítává celá doba studia. Doba studia po roce 2010 se však do důchodu nezapočítává. Z doby studia před rokem 2009 může být započteno nejvýše 6 let po dosažení věku 18 let. Studium po roce 2009 se zohledňuje pouze v případě žádosti o invalidní důchod, nikoliv však pro jeho výši.

Dalším mýtem je ten, že se do důchodu automaticky započítává celá doba studia.
Foto: Unsplash.com

Jaký mýtus o důchodech znáte vy? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.mpsv.cz/myty-fakta-duchody,
https://www.novinky.cz/clanek/komercni-clanky-9-nejvetsich-mytu-o-duchodech-pujde-to-bez-reformy-40490179,
https://www.rozpoctovarada.cz/cnn-prima-news-komentar-p-musila-sedm-mytu-o-duchodech-kdyz-nic-neudelame-na-penze-nebude-to-je-matematika/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*