V posledních letech se klimatická krize stává velice aktuálním tématem, které je potřeba řešit, a to především kvůli neustále se zvyšujícím teplotám. Extrémní horka se stávají vážným problémem, kterému čelí nejen města v České republice, ale v celé Evropě. Podle Akademie věd ČR je horko jedním z faktorů, který výrazně a negativně ovlivňuje lidské zdraví. Navíc je teplota v Praze průměrně o 2-4 stupně Celsia vyšší než ve vesnických oblastech, a tak jsou lidé žijící ve velkých městech dlouhodobými horky výrazně více ohroženi.
Horko jako tichý zabiják
Problémem velkým měst jsou zejména povrchy, jako jsou například asfalt či beton, které jsou schopné naakumulovat více tepla, což způsobuje, že se během vln horka z měst stávají rozpálené pece, které jsou téměř nesnesitelné a ve městech tak není téměř možné nalézt úlevu. Nejvíce ohroženými skupinami jsou zejména lidé se zdravotními chronickými problémy a senioři, u kterých pak dlouhotrvající horka mohou vést i k úmrtí. Statistiky ukazují, že za poslední roky kvůli horku zemřelo dvojnásobné množství lidí než v předchozích dekádách. Navíc také dochází k tomu, že se Česká republika v posledních letech otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Kromě přímých zdravotních rizik spojených s horkem dochází i k dalším změnám, které zhoršují celkovou kvalitu života obyvatel velkých měst. Sucha, snížená půdní vlhkost a ztráta vegetace jsou faktory, které posilují viditelné výkyvy počasí a vytvářejí tak pro nás nepříjemné klima ve městech.
Green deal jako první pomoc
Jedním z klíčových nástrojů v boji proti klimatickým změnám je Zelená dohoda pro Evropu neboli Green deal, který v současné době představuje komplexní plán na to, jak snížit emise a adaptovat se na změny klimatu. Tento plán Evropské unie je zaměřený na dosažení klimatické neutrality Evropy do roku 2050, což primárně znamená snížit emise skleníkových plynů na nulu. Tento plán byl představen v roce 2019 a jeho cílem je reagovat na klimatickou změnu a zlepšit kvalitu života Evropanů prostřednictvím udržitelného rozvoje. Program také zahrnuje opatření, která by velkým městům měla pomoci čelit neustále rostoucím teplotám. Dosahuje tím například výstavbou zelených střech, zadržování dešťové vody, sázením stromů, zvýšení podílu zeleně ve městech a zlepšení jejich mikroklima. Ačkoli se Green Deal soustředí i na lepší izolace budov a podobně, odborníci upozorňují, že všechna opatření se zavádějí velice pomalu a většina větších měst teprve s jednotlivými projekty postupně začíná.
Green Deal je bezesporu efektivním způsobem v boji proti horku ve městech, ale v prvé řadě musí dojít k jeho rychlejší implementaci. Města by měla začít více podporovat tzv. „zelené projekty“, které chrání zdraví obyvatel měst. Pokud totiž nebudou opatření realizována dostatečně rychle, může dojít k dalšímu nárůstu úmrtí způsobených extrémním horkem.
A co vy, souhlasíte s Green deal? Diskutujte v komentářích
Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.avcr.cz/export/sites/avcr.cz/.content/galerie-souboru/tiskove-zpravy/2022/UFA-horko-v-Praze-1006i.pdf,
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-green-deal-nejsou-jen-motory-jde-o-dohodu-cesko-se-otepluje-dvakrat-rychleji-nez-je-svetovy-prumer-rika-klimatolog-40425940,
https://cnn.iprima.cz/hladik-o-green-dealu-a-jeho-nutnosti-pro-cesko-207148,
https://www.ekonews.cz/v-bytech-byva-v-lete-natolik-nesnesitelne-horko-ze-zabiji-vedro-doma-ale-predpisy-neresi/
Buďte první kdo přidá komentář