Také se vám až rozbušilo srdce? Tak s tím bušením zase opatrně :-). Ne, nebojte, nebudu dnes psát o tom, kolik lidí ročně kosí infarkt myokardu a podobně, ale pojďme si říci, že srdce není jen sídlem lásky. Jak s ním správně fungovat, abychom si jej uchovali co nejdéle v dobré kondici a zdravé?
Srdce je svalová pumpa, která každý den pumpuje tělem přibližně 10 000 litrů krve, úžasný výkon. Proto musí být srdeční sval prostřednictvím koronárních tepen opakovaně zásobován krví bohatou na kyslík. A když se tepny zužují a jsou stále více nepropustné kvůli usazeninám tuku nebo vápníku, dostává se do srdečního svalu stále méně kyslíku.
Ischemická choroba srdeční je nejčastějším srdečním onemocněním v západní civilizaci a nejčastější příčinou úmrtí u lidí starších 50 let. Arterioskleróza, infarkt a tak dále, o tom jste četli a slyšeli už mockrát.
Rizikové faktory jsou u mužů i žen stejné – vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu, vysoká hladina cholesterolu nebo cukru v krvi, kouření, obezita. A zdvojnásobuje to genetická predispozice, pokud měli problémy se srdcem i vaši rodiče, sourozenci, prarodiče apod.
Pro uchování zdravého srdce můžete ve svém denním režimu udělat mnoho a přitom to není nijak náročné. Jen se přinutit. Ano, jde o pohyb. Všimněte si, že kardiologové se ve volném čase hýbou, chodí, běhají apod. Protože pohyb a zdravá výživa jsou známé klíče k prevenci problémů se srdcem nebo vysokému tlaku.
O pohybu píši v řadě dalších článků na stránkách Aseniora, např. Novoroční předsevzetí začít cvičit? Podívejte se na nejčastější chyby, kterých se lidé na začátku dopouštějí nebo Nordic walking aneb Jak posilovat imunitu a srdce zdravou chůzí s hůlkami. Stejný důraz klademe ale i na výživu. Optimální pro srdce je středomořská kuchyně.
Já vím, to se hezky řekne, když pohled na regály našich supermarketů má daleko do pohledu na regály např. zeleniny a ryb v marketech italských, španělských nebo řeckých. I tak lze ale zvýšit přítomnost zeleniny, salátů, ovoce, luštěnin nebo celozrnného chleba v našem jídelníčku. Také není nijak těžké zařadit bezmasé dny a vyhýbat se strojově zpracovaným masným výrobkům, hlavně uzeninám. Nemluvě o tzv. rychlém občerstvení.
A naopak bychom měli zařadit do jídelníčku více ryb, používat místo slunečnicového oleje také řepkový, olivový nebo lněný. Prostě oleje bohaté na mononenasycené mastné kyseliny.
Mimochodem víte, že už jsou na milost vzata vejce? Ano, už neplatí, že je to cholesterolová bomba a máte se jim vyloženě vyhnout. Dnes jsou znovu doporučována pro přítomnost esenciálních mastných kyselin s tím, že sice obsahují mnoho cholesterolu, ale ten působí jako antioxidant, jako lapač volných radikálů v těle. A nebojte se sklenky vína, to ke Středomoří přece také patří.
A ještě jedna věc je důležitá. Smích. Ten je balzámem pro srdce, odbourává stres a doslova vytváří pozitivní vibrace k srdečnímu svalu. Takže to bušení srdce z nadcházejícího jara, o kterém jsem psal v úvodu, doplňte něčím veselým, čemu se „od srdce“ zasmějete a bude to to pravé vykročení do prvních jarních dnů i s prevencí zachování zdravého srdce v těle.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Medicalnewstoday.com
Stále mluvíte a píšete o vysokém krevním tlaku, ale co dělat, když mám nízký spodní tlak a občas srdeční arytmii, to mi neporadíte.