V posledních letech je to takový evergreen. Začne jaro, vše se zazelená a s příchodem teplých dnů se na květinách, stromech a zelenině objeví mšice. Jak s postrachem zahradníků zatočit bez chemie?
Mšice škodí víc, než si myslíme. Přisají se na stonky a listy rostlin a sají z nich šťávu. Tím vegetaci vysilují a ta, místo aby svou energii napínala do květů a plodů, bojuje se škůdci. Existují samozřejmě průmyslově vyráběné postřiky, ale těm je lepší se vyhnout, když chcete zahradničit přírodně. Snadno si totiž vyrobíte ekologické postřiky z toho, co najdete doma a na zahradě.
Zbavte se mravenců
Mravenci a mšice žijí ve vzájemné symbióze a platí pravidlo, že kde jsou mravenci, v krátké době budou i mšice. Mravenci je totiž doslova pasou. Na rostlině je paralyzují svým jedem a vysávají z nich sladkou medovici, ve kterou v sobě mšice promění šťávu z rostlin. Na mravence fungují i přírodní odpuzovače, jako je lógr rozsypaný kolem rostlin, aromatické koření (pepř, chilli, skořice) nebo aromatické rostliny vysazené kolem záhonů (třeba levandule, bazalka nebo máta).
Postřik z mléka
V posledních letech je trochu zapomenutý, ale funguje skvěle. Stačí smíchat mléko s vodou v poměru 1 : 1 a roztokem postříkat místa napadená mšicemi. Postřik se doporučuje aplikovat do chvíle, dokud mšice nezmizí.
Bramborový postřik
Až budete loupat brambory k obědu, slupky nevyhazujte, ale bez soli svařte. Nálev přeceďte do rozprašovače a aplikujte na místa zamořená mšicemi. Měly by rychle zmizet.
Tabákový výluh
Známým a stoprocentně funkčním odpuzovačem mšic je tabák. Stačí rozdrobit tabák z devíti cigaret do dvou litrů vody a nechat dva týdny louhovat. Před aplikací přeceďte, ať kousky tabáku neucpou trysku v rozprašovači, a aplikujte na postižená místa. Výroba je sice o něco zdlouhavější, ale výluh můžete uschovat i na pozdější dobu a mít ho kdykoliv po ruce. Funguje opravdu spolehlivě. Diskutabilní je jen použití tabáku na jedlé rostliny – někteří zahradníci jej aplikují jen na rostliny, které nemají plody.
Užitečný hmyz
Se mšicemi úspěšně zatočí berušky, které jich za svůj život spořádají tisíce. Snažte se jim na zahradě vytvořit příznivé podmínky pro život v podobě neudržovaného koutu s kamením a větvemi, dostatek květin a zdravé prostředí bez chemie. Odvděčí se vám zahradou bez mšic.
Buďte první kdo přidá komentář