Oblíbený Zdeněk Svěrák (nar. 28. 3. 1936), oceňovaný za literární, divadelní a hudební tvorbu i za společenskou angažovanost, kdy „za úsilí o nápravu věcí lidských“ získal od tehdejšího prezidenta republiky Václava Havla Medaili za zásluhy, přináší svými díly radost a povzbuzení dospělým i dětem.
Jeho pohádka Čerti nejsou, doprovázená nádhernými ilustracemi světově proslulého výtvarníka Jindry Čapka (nar. 1953), je určena čtenářům od sedmi let a všem, kteří v sobě dokázali uchovat něco z duše dítěte.
„Nazval jsem tuhle knížku Čerti nejsou, abyste se jí nebáli, ale oni tam jsou, a to dokonce tři. Je to však pohádka o lidech, kteří se měli rádi a málem o tu lásku přišli. A taky o dvou dětech, které měly zlého tatínka a nevěděly, jak se to mohlo stát. Chvílemi je to smutné, chvílemi veselé, jak to v životě bývá. Všechno se to odehrává na hradě Hakenburk“, říká o svém nejnovějším literárním počinu autor.
Děj čertovského příběhu se odehrává v krajině podobné Českému středohoří s kopci připomínajícími někdejší sopečnou činnost. Na jednom z nich se tyčí hrad Hakenburk, kde žije hradní pán Lumír, který se zamiloval do pohledné Aničky, obsluhující hosty v hostinci, jež provozovali rodiče. Lumírovy návrhy, aby se stala jeho ženou a novou hradní paní, odmítá. Zůstává věrná svému milému Jiřímu, který však musí ještě několik let sloužit na vojně.
Lumír se svého úmyslu přesto nevzdává, není však jediný, komu se Anička líbí. Čertovskými kouzly se nový nápadník Hubert zmocní hradu. Pod výhrůžkami, že rodiče půjdou po žebrotě, Anička souhlasí a stane se jeho ženou. Lumír sice slouží svému pánu, ale zároveň kuje pikle, jak získat jeho manželku, jejíž odmítnutí nechce přijmout. Do děje vstupuje slepý šašek, kterého si Hubert najme, aby bavil děti, které jsou z něj nadšené. V jeho přítomnosti se dosud smutná nálada na hradě mění. Postupně se odhaluje šaškovo tajemství, jež ovlivní budoucnost…
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz
Buďte první kdo přidá komentář