Zemřel jí manžel, od té doby je vše těžší: Příběh seniorky Jarky (74 let)

Foto: Unsplash.com

Paní Jarce (jméno je smyšlené, skutečnou identitu ale redakce zná) je dnes 74 let. Žije více než pětadvacet let v jedné menší vesnici v severních Čechách. Ještě před pěti lety vypadal její život úplně jinak. Žila tehdy v rodinném domku se svým mužem Stanislavem, se kterým mají dvě děti. Syna Stanislava a dceru Janu. Obě děti se ale přestěhovaly do větších měst a za rodiči jezdily velmi málo.

Manželé měli kdysi slepice, králíky, dva psy a kočku. Vše se zdálo být téměř idylické až do doby, kdy manžela Standu postihla nemoc a on před čtyřmi lety zemřel.

Paní Jarka zůstala v domě sama.

„Je to hrozné. Jsem tu sama, důchod mám malý a po manželovi mi nic moc nedali. Vlastně skoro živořím, abych to všechno utáhla.“ vysvětluje Jarka.

Jak vyžít v rodinném době se 14 tisíci korunami?

Paní Jarka má velmi malý starobní důchod, a i přes vdovský důchod, který ji byl přidělen po zesnulém manželovi, má celkový příjem velmi malý. Její celkový příjem nyní činí necelých 14 tisíc korun. (Nízký příjem paní Jarky je způsobem mnoha okolnostmi. Většinu svého života pracovala jako uklízečka nebo prodavačka na zkrácený úvazek, kde byl její plat velmi nízký. Často také pracovala tzv. „na černo“ a nepřiznávala tak státu podstatnou část svého hrubého příjmu, ze kterého se pak výše důchodu vypočítává. Manžel Stanislav pracoval celý život jako dělník na stavbách. Celkový příjem rodiny tedy nikdy nebyl nijak vysoký.)

Paní Jarka zůstala v rodinném domě na vesnici.
Foto: Unsplash.com

Na bydlení v malém bytě na okraji města by to možná stačilo, ale co v rodinném domě na vesnici?

„Topím plynovým kotlem. Záloha na plyn je šest tisíc měsíčně. Tisíc pět set korun elektřina a tisíc pět set korun voda. To je dohromady devět tisíc. Kde jsou další poplatky, jako je televize, telefon, pojistka na dům, odpady? Když k tomu připočítám jídlo a nějaké věci do domácnosti, mám měsíční poplatky i s jídlem okolo dvanácti až třinácti tisíc korun.“ vypráví Jarka.

Sečteno podtrženo, měsíčně paní Jarce zbývají přibližně dva tisíce korun. Na to, aby si vytvářela finanční rezervu nebo koupila vnoučatům a dětem dárky k narozeninám či Vánocům moc peněz nezbývá a tak šetří, kde to jen lze.

Kde ušetřit?

Šetřit lze téměř na všem, ale snížení životního standardu je potom velmi náročné. Lidé ve starobním důchodu, ještě pokud žijí sami, to v dnešní době s dnešními cenami energií a potravin nemají vůbec snadné.

„Šetřím hlavně na energiích a jídle. Snažím se neplýtvat, žiju skromně. V létě pěstuju vlastní zeleninu, tím ušetřím dost, ale zase je potřeba zalévat, což znamená zase větší spotřebu vody. Někde ušetřím a někde zase zaplatím víc. Je to takový začarovaný kruh.“ svěřuje se Jarka.

Kde lze tedy ušetřit? Rozhodně lze ušetřit na energiích. Snažit se neplýtvat vodou (například nenechávat téct vodu při čištění zubů) nebo elektřinou (nenechat běžet televizi, když se člověk na pořad nedívá). Vařit na více dní dopředu.

Co se týče potravin, vyplatí se sledovat slevy a výprodeje. Kupovat vše s rozumem a s nákupy větších věcí se neunáhlovat.

Poslední tip je velmi užitečný – plánovat výdaje dopředu, psát si nákupní seznam a rozdělit si finance na týdenní sekce. Do každé sekce vložit částku, kterou lze utratit a zbylé finance nechat tzv. pro strýčka Příhodu.

Zdroje: Adam Beran, Martina Gregorová, asenior.cz, rozhovor s paní seniorkou, autorský text

29 Comments

  1. celé to je nějaké zmatené. já mám zálohu na plyn 3000kc a ještě mě kolem 4000kc vraci. vytapim 3+1 v RD. A s tou vodou 1500kc měsíčně se mě to jaké nezdá. pamatuji si jak v devadesátých se mě někteří známí smáli, že oni mají půl platu nezdanenych a já blb mám daně a beru tím pádem pár šupú. No..? A co teď, měl by jim stát doplácet? A proč?

  2. také bydlím sama na baráku a ještě k tomu vnučka ve ví péči.treba zahrada a zalévání,přibyly sudy které se připojily takže jich mám 5 a celý rok na zalévání stačí dešťová.kdyz začne pršet otevřu okap nad soudem a jsou neustále doplnene

  3. V tomto případě bych svolala rodinnou radu a domluvila se s dětmi, že prodám baráček a koupím garsonku, rozdíl v ceně pak budu mít jako fond na přilepšení k nízkému důchodu, nebo mi děti přispějí každý měsíc určitou částkou a baráček jim jednou zůstane.

  4. Pisatel ať si ujasní pojmy – daně, sociální, možná i zdrvotní mu dělá problémy. Daně fakt nikomu důchod nezajistí.

  5. Práce na černo a zkrácený úvazek,tak to dobře vám tak ,za malý důchod.Barák prodat,když nemám na jeho provoz. A zažádat o byt s pečovatelskou službu.

  6. Jo,jste dobré prasata! Paní hned prodat dům a poslat ji nejlépe pod nejbližší most! V domově seniorů jsou čekací listiny min. 2 roky. To asi zdejší pisálci diskutéři ani netuší!

    • Tak ať jí zase pomůže stát. Co?
      Měla pořádně dělat a odvádět.
      A jak to chodilo na vesnici kde si každý bral co potřeboval se taky dobře ví.

  7. Rady této paní na této místní diskuzi jsou nechutné a dost mě připomínají radu Surikaty Pekarové „dejte si 3 svetry a nic neprotopíte“. Jste hnusáci stejně jako Pekarka…..Pokud se neumí stát postarat o své seniory pak nemusí žádný stát ani politici existovat a můžeme na všechny vypsat sbírku na Donio.cz jak už se to pomalu u mnoha případů děje.Tedy u českých případů.Ukrajinci jsou zajištění tímto státem a jeho srandavládou….

    • jsem senior ,ale postarat se predevsim ma kazdy sam o sebe,pokud nejsou mimoradne okolnosti. Sporite si cely zivot duchodove,stavebni sporeni,nepracuji na cerno a myslim na to,ze pokud se duchodu doziji,budu potrebovat nejaky,,financni polstar,,proc si kazdy mysli,ze se musi postarat stat?? Jasne pomoci,nejke slevy na jizdnem,lekar ale ze zestarnu je jasne,musim na to myslet.

      • Máte pravdu, já už v důchodu jsem, a protože jsem načerno nikdy nedělal, ani na nějaký zkrácený úvazek, odpracoval 44 let. Tak si vystačím s důchodem naprosto bez problémů. Většinou každý měsíc ušetřím aniž bych se snažil a to na obědy jezdím do restaurace, protože se mě nechce pro jednoho vařit.

    • Nechápu její stížnosti, snad si byla vědoma toho, že půjde jednou do důchodu, tudíž při dvou dětech mohla pracovat na plný úvazek, řádně platit sociální pojištění. Měla jsem tří děti, celý život jsem pracovala, takže jsem platila sociální pojištění, pracovala jsem 41 roků. Jsem také vdova, nestěžuji si, s důchodem si bohatě vystačím, i když na cigarety a hospody to není. Děti, pokud mi nepřispějí, především na dárcích, tak po mne nic nechtějí. Nikdy jsem se neměla tak dobře jakv důchodě, jelikož jsme se museli hodně uskrovňovat, když děti studovaly vysokou školu. Manžel byl dělník, já úřednice.

  8. Paní má obrovskou smůlu,že není Ukrajinka. Pak by se stát postaral o její pohodlný život.Ukrajinci mají všude přednost,místní plátci zdravotního pojištění po dobu 50 let čekají na výměnu kloubu 2 roky,Ukrajinka zaplatila 1 měsíc pojištění a za 2 měsíce dostala nový kloub + lázně k tomu.NEUVĚŘITELNÉ!!!Pokud Ukrajinec někoho přejede tak dostane podmínku,stejný případ ale s místním občanem je 1 rok nepodmíněně v base.Snad se po volbách dočkáme změny ve prospěch našich občanů.

    • Nevím, proč se rozčilujete. Paní má možnost nemovitost prodat a jít do levnějšího bydlení. On ten dům asi moc kvalitní nebude, když má tak vysoké zálohy na plyn. A po prodeji jí, i když vyplatí půlku dětem, zbyde dost na pohodlný život. Každý tu možnost nemá. A nelžete, že jsou Ukrajinci nějak zajištěni státem, musí si vydělávat, jako každý. Jste nenávistný a zapšklý, ale stát, tedy my, za váš život nemůže.

  9. Paní se celý život moc nenadřela, pracovala „na černo“, co čekala? Moje tchýně byla zrovna taková, nakonec měla větší vdovský důchod, než byl její. No a já zase pro změnu vdovský důchod mít nebudu, protože manžel, který pracoval 42 let a odváděl všechny daně zemřel (aniž by vyčerpal z důchodového účtu jedinou korunu) a já jsem příliš „mladá“ a dle našeho důchodového systému se mám zřejmě znova vdát. Takže paní, kde je spravedlnost?

    • a proč by jste se nevdala? je to normální,a šance, ta důchodkyně se těžko vdá,šanci žádnou…nemáte ji co závidět,ale tím taky projdete,nebojte.

  10. Paní Jarka má možnost zažádat si o sociální dávky na bydlení, které jsou v současné době velice štědré. Jde o to obrátit se na OÚ, kde vám s problematikou pomohou. Tyto dávky berou i nepotřební a je jich mnoho, tak proč ne vy?

  11. Nebo dům prodat, jít do domova s pečovatelskou službou a pak by bylo po starostech. Nechápu ale, proč si paní nepožádá o příspěvek na bydlení atd. Určitě by jí na příslušných místech poradili na co má nárok.

    • Jistě,domov s pečovatelskou službou zeje prázdnotou a čeká kdo přijde. Hodně naivní představa! Čekací listiny jsou většinou 2 roky a stejně Vás předběhne rodina pracháčů,kteří věnují sponzorský dar….

  12. Je to zajímavé. My bydlíme v malém domku na vesnici, 2 důchodci. Plyn 2 000, elektřina 1200, voda 410. Ať si paní zažádá o dotace na solární ohřev vody a zateplení domu!!!!!

  13. Ten výpočet nákladů se mi nezdá.Např.dávat za vodu 1500 Kč měsíčně a za elektřinu také je nějaké přehnané. Je také třeba zdůraznit, že paní pracovala načerno a pravděpodobně i její zesnulý manžel.Tak se potom nemůže divit nad výší důchodu.Je třeba se naučit šetřit,netopit v celém domku, ohřívat vodu na kamnech atp.

    • Tady prasklo potrubí sousedce důchodkyni a platila za vodu 50000 kč. Nikoho nezajímalo zda má našetřeno nebo nemá. Naštěstí děti pomohly.

    • Je třeba zdůraznit,že paní může být u „nevhodného“ dodavatele energií stejně jako moje matka,která ač šetří tak,že topí v zimě na 14 stupňů tak platí neuvěřitelné sumy.Stejně za elektřinu.Je totiž u Centropolu,který je téměř 3x dražší než ten nejlevnější dodavatel a má smlouvu do roku 2027 tak nemůže odejít.Zdravím majitele českého miliardáře pana Grafa,který nás už okradl o statisíce.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*