Zimní strom štěstí – nádherná domácí dekorace

Strom štěstí
Foto: Artskills

V dnešním světě ručních prací se stromek na památku, vyrobený z přírodních nebo umělých materiálů, označuje jako topiary. Může být docela malý, doslova několik centimetrů, ale i velmi velký, jako člověk nebo i větší. Nejčastěji se používá k dekoraci interiéru: může být umístěn na polici, stole nebo policové skříni, a ten větší může stát na podlaze jako vysoká pokojová rostlina.

Topiary je vlastně dekorativní napodobenina stromu. Má korunku, jejíž tvar může být rozmanitý. Nejčastější varianty jsou tvar koule, kužele nebo kostky. Kmen je plochý a rovný nebo naopak složitě ohnutý či spletený z několika větví. Topiary je umístěna v květináči vhodné velikosti – květináč je obvykle také zdobený.

Latinsky „topiarius“ znamená „krajina“ a „ars topiaria“ je „zahradnické umění“. V počátcích se jako topiary označovaly obrazně řečeno ořezané stromy a keře – živé stromy nebo keře, které rostou v nějakém prostoru, například v parku nebo na zahradě.

Tento dodnes oblíbený typ zahradního umění vznikl na Blízkém východě, do Evropy se dostal v době Římské říše a v evropských zemích se rozšířil s nástupem renesance.

V průběhu staletí existence a vývoje „rostlinné architektury“ obliba topiary postupně slábla a později zase rostla. Kdysi zdobily složitě upravené stromy a keře pouze zahrady a parky šlechty a bohatých lidí. V dalších staletích, kdy topiary vyšly z módy, se toto umění zachovalo a rozvíjelo díky duchovenstvu: mniši jimi zdobili své klášterní zahrady. Topiary prošly jak obdobím kritiky a posměchu, tak i všeobecného obdivu.

topiary - venkovní
Foto: Hotelove Ukázka venkovní topiáry

V minulém století se tvorba zelených soch stala všudypřítomnou. Keře a stromy vyřezávané do abstraktních tvarů, geometrických obrazců a nejrůznějších postav dnes najdete jak v nejmenší soukromé zahradě, tak v největším veřejném parku.

Vytvářet a udržovat „sochy“ ze stromů a keřů je pracné. Koneckonců rostliny jsou živé, a přestože byly seříznuty do určitého tvaru, mají tendenci během několika dnů nebo týdnů přerůst a tvar narušit. Povětrnostní podmínky nám většinou neumožňují užívat si zelených soch po celý rok. Snad proto se na konci dvacátého a na počátku jednadvacátého století stalo tak populárním nové odvětví „topiaristiky“, které spočívá ve vytváření umělých maket stromů. Interiérové topiary jsou atraktivní i proto, že se nemusí zalévat, chránit před chorobami či škůdci a pravidelně stříhat.

Dárkem s přáním krásy, lásky a štěstí může být například stromek zdobený umělými květinami, zakoupenými nebo vlastnoručně vyrobenými. Stromek, jehož korunu zdobí pražená kávová zrna (mimochodem velmi oblíbená varianta této ruční práce), je vhodné darovat člověku, který miluje kávu, nebo někomu, komu přejete vitalitu a dobré zdraví. Vrchol s korunou z mušlí může být přáním dlouho očekávaného výletu k moři apod.

Topiary však nemusí mít žádnou přímou souvislost s konkrétním významem. Je to především dekorativní předmět a jedním z jeho hlavních účelů je lahodit oku a zdobit interiér. Můžete si tedy vyrobit topiary z jakéhokoli vhodného materiálu, který vám pomůže realizovat vaši představu.

Jak vyrobit vánoční topiary vlastníma rukama

Nejprve je třeba se rozhodnout, jaký druh topiary chcete vytvořit. Tyto stromy se často vytvářejí tak, že se jako základ koruny vezme něco kulovitého. Nejlepší volbou je speciální pěnové poleno, které lze zakoupit v obchodech pro řemeslníky a kreativce. Můžete si vyrobit zimní topiary v podobě vánočního stromku, k čemuž budete potřebovat polotovar z pěnového plastu ve tvaru kužele. Můžete také zkusit vytvořit topiary kostku: ty vypadají neobvykle a originálněji než stromy se zaobleným tvarem koruny.

Korunku pro vrcholky můžete vyříznout vlastníma rukama. Pokud nevypadá rovně, nedělejte si starosti, bude prostě unikátní.

Druhou důležitou součástí celé věci je výzdoba. Jestliže vyrábíte vánoční topiary, můžete použít pro tento účel vhodné materiály. Jsou to například větvičky jehličí, ať už živé nebo umělé, šišky, malé vánoční ozdoby, sněhové vločky, pozlátka, skořicové tyčinky, sušené plátky pomeranče apod. Můžete také volit tematické dekorace, například ty, o kterých jsme psali výše.

Promyslete si dopředu, jak má váš strom vypadat. Pro rovný kmen si můžete pořídit rovnou tyč. Chcete-li získat přirozeněji vypadající větev, můžete si v parku najít vhodnou větev stromu, očistit ji a natřít.

Jako spodní květináč můžete použít buď běžný malý květináč nebo jinou vhodnou nádobu, například sklenici – pokud si ji ozdobíte. Aby byl stromeček pevný, můžete kmen zapíchnout do kusu polystyrenu, a pak ho schovat do květináče tak, že na něj svrchu nalepíte ozdobné kamínky. Je možno také použít maltu nebo sádru: promíchejte, naplňte květináč, vložte do něj kmen a nahoře zakryjte dekorací.

Zdroj: DIY Ukázka výroby Topiary

Postup výroby:

Nejprve si promyslete design topiary a zvolte správné materiály. Pokračujte výrobou korunky. Na základnu přilepte různé ozdoby – nejlépe pomocí tavné lepicí pistole. Pak začněte s kmenem: vytvořte ozdobu a připojte ji ke koruně. Kmen umístěte do květináče a zakryjte pěnovým plastem, sádrou nebo suchou směsí s přilepením dekorace na vrchol.

Pokud topiary vyrábíte poprvé, bude pro vás pravděpodobně jednodušší postupovat podle tipů zkušenějších tvůrců. Topiary jsou dnes velmi populární a na webu najdete mnoho mistrovských kurzů pro jejich výrobu. Vyberte si ten, který se vám líbí nejvíce, a pusťte se do práce.

Je pravděpodobné, že vás tento proces zaujme, protože výroba topiary je kreativní a zároveň relaxační. K jednomu stromu můžete přidat další stromky a vytvořit celou vánoční kompozici ve stejném stylu. Topiary může být také skvělým dárkem doplněným třeba vánočním přáním jako součástí tohoto originálního, vámi vytvořeného, „stromu štěstí“.

Zdroj: sberbankaktivno.ru

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*