Život seniorky za 20 tisíc: Příběh babičky v pečovatelském domě

Ilustrační fotografie. Foto: Unsplash.com

Babička Anna (jméno je smyšlené, ale pravou identitu redakce zná) žije v malém jednopokojovém bytě s kuchyňským koutem a koupelnou v pečovatelském domě na okraji města. Letos jí bude 85 let a každý měsíc pobírá průměrný důchod kolem 20 tisíc měsíčně. Jak ale dokáže s těmito penězi vyjít, když žije sama a má zdravotní potíže, které vyžadují časté návštěvy lékařů a drahé léky? Její příběh není jen o správném finančním hospodaření, ale také o jejím odhodlání zůstat aktivní a nezávislá.

Nájem a základní služby, aneb kolik stojí střecha nad hlavou

Babička měla ohromné štěstí v tom, že se jí podařilo sehnat byt v pečovatelském domě, ve kterém je moc spokojená. Před pár lety se její zdravotní stav zhoršil a neumožňoval jí žít samotné v domě, kde trávila se svým manželem a dětmi celý život. S pomocí rodiny tak zažádala ze zdravotních důvodů o byt v pečovatelském domě. Stálo to hodně úsilí, běhání po úřadech a zdravotní posudky, ale po několika měsících byt opravdu získala. Její nájem, včetně služeb, činí kolem 6 000 Kč měsíčně, což je pro ni velkou úlevou, protože by si jinak nemohla dovolit standartní nájemné v běžném bytě. „Díky tomu mi zůstává více peněz na další výdaje.“ říká seniorka Anna.

Seniorka Anna měla štěstí, že sehnala byt v pečovatelském domě, ve kterém je spokojená. Foto: Unsplash.com

Zdravotní problémy a výdaje na léky

Babička má vážné zdravotní problémy. Trpí onemocněním ledvin, špatně vidí a potřebuje injekce do očí. Navíc má problémy s klouby a kolenem, což jí značně ztěžuje pohyb venku. „Jsem ráda, že je byt malý, mohu se po něm snadno pohybovat“ dodává Anna. Léky a zdravotní pomůcky tak tvoří značnou část jejích výdajů a babička přiznává, že měsíčně za ně utratí 4 000 Kč. Někdy je to i více, a potom musí šetřit na jiných věcech, aby si mohla dovolit vše potřebné.

Však ono to nějak půjde

Udržování mentální a fyzické kondice je nesmírně důležité pro každého. Navzdory svým zdravotním problémům se babička snaží zůstat co nejaktivnější. Každý den chodí na krátkou procházku nebo na nákup. „Je to pro mě nesmírně důležité nejen kvůli fyzickému pohybu, ale také pro to, že se dostanu mezi lidi a aspoň trochu se tím udržuji. Často jdu jenom pro housku a sýr. Někdy mě bolí to koleno, ale i tak se snažím jít aspoň na chvilku ven.“ vysvětluje. Za nákupy utratí mezi 3000–4000 Kč měsíčně. Doma si každý den vaří oběd, i přes to, že špatně vidí. Babička říká, že i když jí to trvá dlouho, aspoň má nějakou smysluplnou činnost, které se může věnovat, protože vaření a pečení ji vždy bavilo. Dokonce vaří do zásoby i pro svou rodinu. „Snažím se jíst zdravě, ale občas si dopřeju i něco dobrého na zub. Nebo koupím něco pěkného svým pravnoučátkům.“ dodává s úsměvem.

Tím to ale nekončí

Kromě nájmu, léků a výdajů na jídlo má babička i další pravidelné výdaje, za které musí platit. Mezi ně patří například platba za telefon, který je pro ni důležitým spojovacím prostředkem s rodinou a přáteli. Dále musí počítat i s výdaji na oblečení, kosmetické produkty a hygienu, což je kolikrát až 2 000 Kč měsíčně. Babička si tak musí pečlivě plánovat své výdaje. „Naštěstí mám důchod, se kterým dokážu vyjít, ale musím si vše dobře rozvrhnout a šetřit tam, kde to jde,“ říká. „Například se snažím nakupovat ve slevách a využívám různé akce. Ono to ani jinak moc nejde.“

Foto: Unsplash.com

Jak důležitá je pomoc a rodina

„Mám obrovské štěstí v tom, že se nám podařilo sehnat byt v pečovatelském domě, jinak nevím, jak bych někde zaplatila nájem.“ říká Anna. Babička má také kolem sebe milující rodinu a dceru, která ji pravidelně navštěvuje a pomáhá jí s větším nákupem nebo s návštěvami lékaře.

Příběh babičky Anny je ukázkou toho, jak mohou senioři vyžít s průměrným důchodem, pokud mají štěstí na bydlení, podporu rodiny, umí se přizpůsobit a správně hospodařit se svými financemi. I přes své zdravotní problémy a omezený rozpočet žije babička plnohodnotný život.

A co vy, máte v okolí příklad seniorů, kteří třeba takové štěstí neměli a s důchodem nedokáží vyžít?

Zdroje: Adam Beran, Veronika Dynterová, Asenior.cz – autorský text a rozhovor s babičkou seniorkou

94 Comments

  1. Ted jsem zrovna vyzvedával magnezium z lékárny , trochu jsem naštvaný, že je v sáččcích, platil jsem 23Kč , ano tablety, které bych pro svoji pohodlnost raději chtěl se platí celé a stojí kolem 150Kč. Jinak radím všem , při výdeji léků na e-RP se plejte v lékárnách, zda na předepsaný lék není generikum, čili lék se stejně učinnou látkou , pod jiným názvem , od jiného výrobce, ale s menším doplatkem nebo bez doplatku.Pokud přinesete léky domů osobě 80+, tak ji vysvětlíte, že je to stejný lék , co užívala.

  2. Po 4 letech rozpadlého manželství mě manžel opustil se dvěma dětmi a můj život se rozbil. Měla jsem chuť to všechno ukončit, málem jsem spáchala sebevraždu, protože nám nic nenechal. Celou tu dobu jsem byl emocionálně v depresi a život mi připadal bezvýznamný. Jednoho věrného dne, když jsem procházel internet, narazil jsem na několik svědectví o Dr. Sunny. Někteří lidé svědčili, že přivedl zpět jejich Ex, někteří svědčili, že obnovuje dělohu a léčí nemoci bylinami. Spíš mě zajímalo usmíření s manželem, které Dr. Sunny umožnila do 48 hodin. Nyní je můj manžel zpět a žijeme šťastně až do smrti. Děkuju. Zde je jeho kontakt na všechny. E-mail: drsunnydsolution1@gmail.com Call/Whatsapp: +2348082943805

  3. Začalo to malými nedorozuměními, po kterých mi řekl, že by bylo dobré dát si pauzu, která se podle mě změnila v rozchod. Už mě nehledá. To ve mně vyvolalo smutek, protože jsme spolu od střední školy a on byl moje první a jediná láska. Hledal jsem pomoc všude na internetu a pak jsem viděl mnoho lidí, kteří publikovali svědectví o Dr Sunny. Prostřednictvím jednoho z komentářů jsem získal jeho kontakt a hovořil jsem s ním o své situaci a vysvětlil mi proces usmíření a jak mi pomůže se s ním usmířit do tří dnů. Je to přesně měsíc, co jsem ho kontaktoval a vše bylo perfektní a musel jsem poslat tuto zprávu, protože si zaslouží všechna ta dobrá slova za to, že mi pomohl. Nechám zde jeho kontakt ve vší počestnosti E-mail: drsunnydsolution1@gmail.com nebo ho kontaktujte na Whatsapp +2348082943805

  4. Prosím,už tady nelžete o vratkách za léky a podobně.To je už zrušeno naší slavnou pětidemolicíí. To platilo za vlády ANO,nyní tady zdravotní systém dostal na starost půl milionu Ukrajinců a tak jsou pojištovny téměř na nule a bylo to zrušeno.Akorát se budou každým rokem navyšovat platby za zdravotní aby nám systém nespadl díky Ukrajicům do mínusu.

  5. Já jsem pracovala od 18let,mam dvě děti, šla jsem 2roky dřív do důchodu jsem ročník 1947.Duchod mám 17260.za být a televizi s telefonem dám dohromady 12000

  6. U pojištěnců starších 70let je hranice ročního limitu na započitatelné doplatky 500 Kč. Vše nad tuto hranici dostává pojištěnec čtvrtletně zpět. Tedy nechápu proč se tady bavíme o výdajích 4.000 Kč na léky a zdravotní pomůcky.

    • Nemáte pravdu, otevřete si stránky SUKL a zjistíte, že u spousty léků se doplatky nezapočítávají a hradí je sám pacient.

    • no ona bohužel pojišťovna ne všechny léky do toho zahrnuje, a taky vydám víc a dost si musím hradit sama. ale na druhou stranu tech 20 tus při tom nízkém nájmu je slušný důchod k vyziti

      • Nevím jak byste chtěla za zbývajících 5270 Kč uživit a ošatit 2 děti to by možná stačilo jen na chleba a pečivo kde je maso,zelenina a ovoce,nemluvím vůbec o mléce a jogurtech

  7. Je mi 80 let. Pracovala jsem více jak 40 let. Můj důchod činí 16.000 Kč. Za léky a že jich je dost a jsou čím dál dražší, takže mi vyjdou více než na 500 Kč, jsem od VZP
    nedostala nikdy zpět ani korunu. Takže s uváděným průměrným důchodem 20.000, jděte do
    háje. znám dost lidí, kteří mají i nižší důchod. Když přidávají, tak těm, co mají
    vysoký, dostanou přidáno více. Vláda na lidi kašle.

    • průměrný důchod opravdu tak dvě třetiny lidí nemá, měl by být zveřejněn medián což je shora i zdola

  8. Opravdu si většina lidí plete dům s pečovatelskou službou a domov seniorů. Já s manželem bydíme v domě s peč. službou a platíme toto: nájemné + úhrady za plnění posytovaná s užíváním bytu (služby) 12 360,- Kč. K tomu ještě SIPO 1844,- Kč,telefony a internet 1709,+ Kč a jelikož manžel velice často padá a nedovede se zvednout, tak platíme tísňovou linku „Život 90“ 650,- Kč. To je to nejnutnější a to je celkem 16 563,- Kč. LKdyž je jeho stav horším, musím sepsat s pečvatel. službou smlouvu a pak podle služeb platím okolo 2000,- měsíčně, Manžel bere ještě ten nejvyšší příspěvek na péči,ale jelikož je nyní v MNNP (teaké si lidé pletou s LDN, jelikož v obojím mohou být pouze 3 měsíce), nebere příspěvek na péči vůbec. Nyný jsem se byla zeptat v domově seniorů, tak tam si nechají příspěvek celý ( musí chodit na jejich adresu) ale musím hradit léky a pomůcky, což je za manžela asi 1500/měsíc. Dále za pobyt, jídlo apod. platí asi 14000,- Kč.

    • Dobrý den, máte ve všem pravdu , jen malý dovětek k úhradě v domově pro seniory. /hrada se stanovuje tak, že uživateli služby MUSÍ ze zákona zůstat 15% jeho důchodu. Takže nakonec může být celková úhrada za stravu a ubytování nižší. V případě, že by měl manžel z důvodu nízkého důchodu sníženou úhradu / což je u mužů velmi zřídka / a chtěli by po Vás doplatek do plné úhrady, je to jen na Vás, zda tuto smlouvu o doplatku podepíšete. Nikdy nemohou tyto peníze chtít po manželovi. Závěrem podotýkám, že se bavíme pouze o domovech zřizovanými obcemi nebo kraji. Soukromé domovy se vyhláškou o úhradách moc nedrží.

    • Ten pečovatelské dům je dobrý. Tam se o sebe může člověk postarat sám. Proto to není tak drahé. To je sen malých důchodu.

  9. Být v pečovatelském domė za 6 000 kč,v které mėsté a v které zemi,jaké jsou tam pečovatelské služby,když si sama vaří a nakupuje.PROSTUDUJTE si pořádnė ceny v pečovatelských domech a domech senioru ,než napíšete takový článek.I v obyčejných domovech dúchodcú jsou ceny mnohonásobně vyšší. Nikdy jsem JEŠTÉ žádný článek neposlala,nemúže být duplicitní.

    • To je pravda my v senor domě platíme za byt2+0 19000 kč bez jídla tak bych si to s paní co píšete ráda vyměnila za jídlo tedy obědy 4000 kč měsíčně za léky 1000 kč a za pečovatelské služby 4000 tak si to sečtěte je to 29000 máme obadohromady důchody 35000 kč moc nám nezbue jo ještě telefon 1500. no radši už nic mě to rozčílilo co si vymýšlíte

    • Samozřejmě že ceny v DD jsou vyšší. Jedná se o zdravotnické zařízení, tedy platíte veškeré zdravotnické i sociální služby + stravu. V pečovateláku platíte jen nízký nájem + SIPO. Služby platíte jen ty, které si objednáte, zdravotnickou péči – pokud potřebujete – máte zvlášť.
      Je to zcela jiný typ zařízení.

  10. Můj otec byl v pečovatelské domě LADA, sponzorský dar k přijetí do samostatného pokoje o 8m2 byl 2O tisíc. Jeho důchod byl 12.4OO kč, což bylo pro zařízení málo, takže běžnou praxí je vyplnit žádost o sociální dávku pro nesoběstačnost stupeň 3, kterou automaticky pobíral pečovatelský dům. Otci na jeho veškeré výdaje, doplatky na léky, hygienu nechali částku 2.OOO z jeho důchodu. V té době byl stupeň 3 9.OOO Kč, takže měsíčně za jednu osobu ústav inkasoval okolo 2O.OOO Kč.Dnes jsem vdova v důchodovém pokročilém věku a tak bych byla ráda, kdyby mi autorka článku dala typ na pečovatelský dům s nájmem bytu 6.OOO Kč. Děkuji

    • Váš otec nebyl v pečovatelském domě ale v domově pro seniory- dříve domov důchodců. V pečovatelském domě, dnes tedy Domě sociálních služeb – nemáte pokoj ale byt – tedy garsoniéru s kuchyňským koutem, sociálkou a hlavně s uzamykatelnými dveřmi. Tam se platí jen nájem. Inkaso si platí každý sám a služby jen ty, které potřebuje.
      Koukněte na internetu na Domy sociálních služeb – já znam jen ty v Praze ve kterých byly maminky, moje a manželova – na Bulovce a na Chodově

  11. Dům s pečovatelskou službou /sama v něm bydlím/ a platím měsíčně za garsonku cca 5 000 kč si nepleťte s domovem pro seniory /dříve se jim říkalo důchoďáky/ jsou dva odlišné typy bydlení. V domě s pečovatelskou službou můžete tyto služby pečovatelek využívat, když už nejste v některých činnostech schopna zvládat sama a tyto si následně teprve potom hradíte sama . Většinou mají tyto senioři již příspěvky na péči. Ceny za domovy pro seniory jsou zcela odlišné a z toho důvodu, že zde máte zajištěny koumlpletní služby /ubytování, stravování, pečovatelskou službu atd. Tolik na vysvětlenou.

    • moje příbuzná bydlí v pečovatelské domě, kde nikdo o nikoho ale nepečuje, kdyby něco mohou volat. byty jsou 1 a 2+kk pro manželské páry, nájem je kolem 6 tisíc, musela složit vklad cca 20 tisíc a mít doporučení od lékaře, že má závažnou nemoc. dříve v domě kadeřnictví, pedikúra, stálá zdravotní služba, teď už nic.

    • Před dvaceti lety jsem chtěla dostat mámu do domu s peč.službou v Praze 11.Bydlím poblíž v garsonce.Chtěli sponzor.dar sto tisíc.

  12. Docela by mě zajímalo kde se platí v pečovatelském domě i se službami 6000 Kč. Našeho souseda to stálo celý důchod /cca 20000 Kč/ a ještě 8 000 Kč doplácel jeho syn. Takže naprosto zkreslené a nepravdivé infoprmace. Z dnes běžného důchodu což je cca 25000 Kč nelze pečovatelský dům zaplatit,pokud nemáte další majetek,který by se na to dal použít,třeba prodat byt. Nevím taky jak je to s těmi nízkými důchody,já jsem po 45 letech práce /přesluhovala jsem/ dostala v roce 2006 z tehdejšího platu 22000 Kč důchod 13 000 Kč a s postupnými valorizacemi se to pochopitelně o dost do současnosti zvýšilo,takže kdo má dnes nějakých 13000 Kč docela nechápu co asi dělal v životě za práci

  13. Píšete absolutní blbost, 500 Kč za rok!!! To maminka bere asi jen Paralen. Manžel jen za Detralex platí měsíčně přes 700, započitatelný doplatek 0. Pokud je Vaše maminka zdravá nebo bere léky, které hradí pojišťovna, doplácí pak jen 500….

    • Také beru Detralex
      Kazdy rok mi VZP vrací přeplatek za tento lék souctu s jiní doplatky. Asi máte špatnou pojišťovnu nebo informace.

  14. STRAŠNÁ DRAHOTA V PEČOVATELSKÉM DOMĚ VŠE SI PANÍ MUSÍ PLATIT SAMA NYNÍ PO ZDRAŽENÍ VÝJDE KILO PRÁDLA NA 90 KČ,POKUD VÁS SVEZE AUTO K LÉKAŘI ZA 160 KČ ,KDYŽ SI VAŘÍ ZAPLATÍ ZA ELEKTRIKU DALEKO VÍC ZA SPORÁK O PRAČCE NELZE MLUVIT NEVEJDE SE NIKAM …CHTĚJÍ VYUŽÍVAT SLUŽEB PEČOVATELSKÉ PÉČE, ALE KDO NA TO MÁ MUŽE SI DOVOLIT JINAK DOPLÁCÍ RODINA EHM MĚLA BY…MOJE KAMARÁDKA MÁ 86LET A DOPLÁCELA ELEKTRIKU DÍKY SVÉMU VAŘENÍ A PLYN TOPENÍ ,KTERÉ JÍ TAKÉ EXTRÉMNĚ ZDRAŽILO!NEVÍM KAM NA TY HLOUPÉ NEOVĚŘENÉ INFORMACE PANÍ CHODÍ NECHÁPU SNAD MĚ NEČEKÁ OSUDNÉ BYDLENÍ V PEČOVATELÁKU TO ,BYCH OPRAVDU NECHTĚLA SE DOŽÍT A HLAVNĚ NEMÁM VĚTŠÍ DUCHOD JAKO PANÍ DNES 20000KČ NIC NENÍ ….

    • Nevím který pečovatelák myslíte. maminka měla pračku i myčku nádobí, ledničku, mikrovlnku a vše se jí do bytu vešlo. Seniortaxi 20 Kč.

  15. Tak: jen se podívejte na to, jak se vyvýjí důchody. Ceny všeho jsou za deset let zvýšené mnohokrát, ceny za energie také, ale důchod nějak s těmito zvýšeními nesouhlasí nikomu! Vůbec nikomu! Opravdu důchody ročníků jako jsem já – 1947 byly nízké, nikdo z mých známých nemá více než 15 000 Kč na důchod. já sama dám za energie 2/3 z důchodu. Copak je to ještě důchod? Hledám v mých 77 letech všechny zdroje, jak být soběstačná v energiích a všem. Síla?

    • Maminka byla ročník 1931 neměla ani vysokou ani politický plat a důchod měla okolo 20 tisíc. spolu s vdovským a tou tisícovkou za 90 let měla stejně jako já s VŠ. Fakt teda je, že pracovala „na procenta“ až do 60.

  16. Takže zpět. Nepsala to mladá holka, ale mladý Beran. Beran Adam. Berane, kolik ti je let a kolik let máš odpracováno? Ale opravdu odpracováno????

  17. Není to pravda. Celý článek je lež a nesmysl. Sdělte a doložte fakty, kde stojí bydlení v pečovatelském domě pouhých 6 tis. Kč? Nejméně od 16 tis. Kč!!! Další nesmysl, OD ÚDAJNÉ PŘIPÍVAJÍCÍ JE, že senioři platí jen 500 Kč ročně za léky !!! Jen Detralex mě stojí několik tisíc měsíčně (přes 700 Kč za krabičku, Aescin teva další stovky (250 Kč na krabičku), další čtyři druhy léků několik set měsíčně. A kolik mi vrací Zdravotní pojišťovna? Za IV. čtvrtletí roku 2023 mi vraceli přesně 308 Kč !!!! A kdy mi to vraceli? No v květnu 2024 ! Další „vracení“, pokud mi něco Zdravotní pojišťovna vrátí bude za II. čtvrtletí, nejdříve v srpnu 2024 !!! Těšit se mohu na 300 Kč !!! Maximálně!!! Kde jste přišli na to, že starodůchodci mají tzv. průměrné důchody kolem 20 000 Kč měsíčně ??? Kde by to vzali ??? JEJICH STAROBNÍ DŮCHOD SE POČÍTAL JEŠTĚ Z PŘÍJMŮ V SOCIALISTICKÉM ČESKOSLOVENSKU, KDE BYLI PLATY 2 – 3 000 Kč!!!! Průměry 20 000 dělají tak příjmy a důchody politických papalášů!!! A rodina babičky? Pokud má babička 85 let, tak její dcera může mít 65 let i více !!! Takže třeba už také nemocná seniorka nebo i důchodkyně !!!! Ukažte mi osobu, která je schopná si v 85 letech každý den uvařit a nakoupit za 4 000 měsíčně ??? Co a za co by mohla ještě kupovat něco svým pravnoučátkům? Pravnoučátka by tak ráda dostala mobily tak za 15 tis. Chtěla bych vidět, jak někomu, kdo žije v pečovatelském domě zbyde ještě měsíčně 2000 Kč na oblečení a kosmetiku !!! Já mám po celoživotní práci nyní přesně 13 670 Kč měsíčně !!! A TO JSEM ZAČÍNALA V ROCE 2016 NA 7 201 Kč!!! Nikdy jsem nepracovala za nízkou mzdu ! Dokonce jsem byla 8 let zaměstnána na Finančním úřadě na oddělení právním a exekučním s tarifní třídou 8., což byla nejvyšší třída pro pracovníky, kteří nedělali vedoucí oddělení a s nejvyšší možnou praxí – nad 15 let praxe. Přesto, mám po více jak 35 letech práce pouhých 13 670 Kč !!! Vždyť to není ani na bydlení v paneláku!!! Kdybych byla sama. Jsme s manželem v malém domku na vesnici a topíme si sami tuhými palivy, která se snažíme levně zakoupit a pokud síly stačí zaopatřit samovýrobou. Proto přežíváme. Nelžete tady lidem!!! Tyto nesmysly psala nějaká mladá holka, co nemá o životě seniorů ANI TUCHA!!!!

    • Vykládáte zde nesmysly. Detralex sice stojí cca 680 Kč, ale je to 180 tablet,to je dávka na 3 měsíce. Nevím, proč by paní nemohla mít v 85 letech důchod a sama si vařit. Moje matka,90 let, má důchod s výchovným 22 tis. Celý život pracovala jako účetní. Vaří si každý den zcela sama,pouze jí nakupujeme dle jejího seznamu.

    • No myslím,že 20000 je fakt běžný důchod.Pokud má někdo o hodně méně je někde chyba.Tchyne než umřela měla důchod skoro 17000.a to už nestihla zvyšování důchodů.Skoncila by někde na 18000.ohledne některé platby za byt tak tzv.socialni byty mají opravdu nízké nájemné kolem 5000-7000 Kč za měsíc se vším všudy.ale to není běžny být s nějakou péči,takové bydlení pak stojí klidně i 25000.Takze článek nelze.To,že jsou lidé,kteří jsou i ve vyšším věku akční je běžná záležitost,pár takových lidí znám a je to dobre.

    • Autor článku píše opravdu nesmysly, máte pravdu, píše malý byt, nenapíše m2. Píše dvacet tisíc měsíčně, což v 85 leté babičky je asi dos vysoká částka, nepíše elektřinu a popelnice atd. Máte pravdu, tak se dělá s lidí pitomce.

    • Vážená, píšete: „Není to pravda. Celý článek je lež a nesmysl.“ Tak tedy: průměrný důchod je v současné době 20 000+. Vy, která jste pracovala na FÚ si to jistě dokážete vyhledat. Takže žádní papaláši. To, že vy máte 13 670 Kč po celoživotní práci, má nějaký důvod, který zaručeně znáte, ale nechcete nám sdělit. Vůbec netušíte, jaký je rozdíl mezi Domovem důchodců a Domem s pečovatelskou službou a vynášíte nekvalifikované soudy. Pokud je paní 85 let, nemá jistě vnoučátka, nýbrž vnuky. Ti si na své mobily už můžou vydělat sami nebo jim je koupí rodiče. Paní jim může udělat radost jinak. Paní si dokáže svůj život užívat i ve vysokém věku, dělá to dobře, se svou rodinou vychází zřejmě velmi dobře. To jen vy se užíráte vztekem a všechny obvińujete ze lži.

      • Ta paní , co psala , že nejvyšší třída na FU pro běžné užedníky-referenty platová byla 8. tak to je – pokud se jednalo o dobu před rokem89 -nesmysl. Vedoucí referent byl až od 11.třídy, čili do 10.třídy , kterou jsem měl po většinu mého prod. života.
        11.třídu jako „vedoucí referent“ jsem dostal až v 45.letech, kdy jsem měl strop 2700Kč v 10.třídě a vedoucí , aby mi přidal, vybojoval pro mne třídu 11, aniž bych nějakého vedoucího. dělal.Posleních 8let před odchodem do důchodu jsem byl OSVC , veškeré daněna FU a poplatky CSSZ jsem řádně platil dle příjmů , dnes mám důchod 22800Kč

    • Máte pravdu…kde na tyto bláboly přišli..tak se šíří nesmysly o přeplacených důchodcích, kteří si žijí nad poměry…výsměch všem , kteří pracovali celý život..já mám za sebou 46 let a důchod mi stačí na bydlení…zatím pracuji, pokud onemocníte jako já rakovinou ..tak si to múžete hodit….děkuji ji Vám za Vaši reakci na článek….

    • Nemusí super pečovatelák garsonka byt stát tolik. Máme v super pečovatelském domě babičku už cca 5 let. Platí okolo 11 000 Kč. Má hrazené 2 služby povinné, ostatní zvládá sama nebo s pomocí rodiny. Snídaně a večeře v pečovateláku nedělají, nejsou lidi. Musela by si je extra vyžádat a donášeli by jí je stejně, jako zajišťují ostatní patra důchoďáku a to nechtěla. Chodí si do místní smíšenky nakupovat sama a to jí je 96 let. S léky je to tak, když je napíše odborný lékař – interna, neurolog, urolog atd. nehradí se nic. Mám dost nemocné rodiče 86/87 let a každý měsíc obvolávám kvůli e-receptu. Nic nehradíme. Ano, když tyto speciální léky píše obvodák stojí měsíčně i 2 000 Kč 1 druh. Proto je obvoďáci odmítají psát. Babička pobírá příspěvek na péči a důchod podstatně menší ji stačí. Jasně extra kosmetiku v 96 letech nepotřebuje, jen základní potřeby potřeby. Telefon hradí syn. Vůbec nic jí tam neschází a my jsme klidnější.

    • Dobrý den paní Dano . Proč tolik „křiku “ .Že jste něco v životě nezažila ještě opravdu neznamená, že to musí být lež . Popisovaný příběh může být klidně skutečný . Že existují domy s pečovatelskou službou kde za byt dáte částku uvedenou v článku je pravda .I méně. Jsou to většinou DPS v menších obcích . Pozor – neplést si DPS s domovem důchodců. To je zase něco úplně jiného a tam se platí částky které uvádíte.

      Léky :zákon o zdravotních pojišťovnách říká , že občanům nad 65 let vrací zdravotní pojišťovna VEŠKERÉ doplatky na léky které přesáhnou 500 Kč . Vyúčtování se provádí čtvrtletně. Pokud máte u ZP nahlášený svůj bankovní účet je to posíláno automaticky tam.

      Důchod :pokud jste odešla do důchodu v roce 2016 , tak se vám všechny roční výdělky od roku 1986 / takže celých 30 let / počítají už zvýšené o inflační koeficienty . Zřejmě jste měla za těch 35 let pracovního poměru hodně vyloučených dob které se do důchodu počítají jen částečně. Pokud jste “ nikdy nepracovala za nízkou mzdu „, tak váš důchod je opravdu nízký . Nemoc , ivalidita , mateřská dovolená , péče o rodiče … muselo tam být něco ,co se vám do důchodu nezapočítalo.

      Ve svém okolí mám hodně starších dam které jsou i ve svém věku docela „čiperky“ co se i přes občasné zdravotní problémy dokážou o sebe velice dobře postarat .Třeba moje máma . Včetně toho vaření ,pečení a chození nejen do obchodu .

      To vám nepíšu jako „zajíc“ co nemá o životě seniorů „ani tucha “ 🙂 ale jsem v důchodu o rok déle než vy. Hezký den !

    • Částečně máte pravdu,ale částečně máte různé částky zkreslené. Já jsem na př.pracovala skoro celý život v minulém režimu a nakonec jsem v roce 2006 /přesluhovala jsem 5 let/ šla s platem 22 000 Kč do důchodu 13000 Kč. Ty platy do 3000 Kčs byly tak do roku 1990 a pak už se markantně zvyšovaly současně s cenami.

    • Co to píšete za nesmysly! Mám důchod 22 tis. + 4 tis. vdovský a neseděla jsem na dobře placeném teplém místečku na Finančáku. posledních 20 let před důchodem jsem makala v nepřetržitém 12 hod. provozu ve fabrice, všední dny – víkendy – svátky . A šla jsem do důchodu o rok dříve – v 60 letech. HOLT JSTE SE ASI MÁLO SNAŽILA.

    • Tak to jste mimo vy. A opět pletete dohromady dům s pečovatelskou službou a dům pro seniory. Si to nastudujte, co je co. Váš důchod je vaše věc. Nikoho neatakujte. Moje mami je 82 let a je naprosto soběstačná, bydlí sama v bytě 3+1 a je schopná si nakoupit, uklidit, navařit…a důchod plus vdovské po tátovi má celkem slušný cca 28 tis.Kč. Krásně vyžije, nakupuje dárečky vnoučatům i pravnoučátku. 😛

    • Píšete že v Československu byly platy 2až 3 tisíce korun.Tyto platy se ale do důchodu,nepočítají,z té doby se započítávají jen roky.Příjmy do důchodu se počítají až od roku1986 a to se ještě připočítávájí koeficientem na dnešní úroveň. Moje maminka ročník 1936,měla 3 děti a s vdovským důchodem a výchovným bere přes 21100Kč důchod.To se mnou byla dlouho doma,protože jsem byla těžce nemocná.Vdovský důchod přitom dělá myslím maximálně 3000 Kč. Manžel bude v důchodu v listopadu 4roky, dělal celý život,z to 20 let jako malý živnostník,já mu po práci dělala sama papíry, a 7 let před důchodem se nechal zaměstnat, protože už neměl práci.Plat bral na muže malý,ale protože měl zdravotní problémy a nakonec skončil v ID 1.stupeň byly jsme rádi že má práci.Začínal se starobním důchodem 14800,před těmi 4 roky nám to přišlo krásné,teď má po všech těch valorizacích 20200 Kč.Já celý život manuálně pracující,měla jsem 3 děti,s kterými jsem léta pracovala na částečný úvazek,budu odcházet do důchodu od 1.září,můj důchod bude po 46 letech práce, do které se mi počítají i učení a péče o děti, asi20 500 Kč. Jsem vyučená prodavačka a výši důchodu jsem si spčítala sama a spletla jsem se o 60 Kč.tak nevím jak je možné, že vy z FÚ to máte takhle. Bydlíme také v domku,a vím že z našich důchodů ještě dost ušetříme.

  18. moc se mi líbí že všichni píšou kolik utratí za léky, ale je to tak že senior platí 500 Kč ročně a další platby vrací pojišťovna zpět na účet. Maminka to tak má tak vím o čem mluvím.

    • Pokud vám pojišťovna hradí vše nad 500.- za předepsané léky, sdělte jméno pojišťovny. Rádi se k ní přihlásíte !

    • Máte prevdu částečně.Pojištovna vrací vše co je nad 500kč,ale pozor,pouze na léky na předpis a to ještě ne na všechny.Př.Detralex si hradí pacient sám i když je na předpis. Nejsou to malé částky.

    • Je spousta přípravků, které pojišťovna nehradí. Např. Acidum folicum – lékař seznal, že má maminka čehosi v krvi málo, i předepsal, ovšem hradíme sami. Prý by musela mít jakousi diagnózu, a tu nemá. Magnézium – stejný postup. To kupuji sama, podle nejlepšího svědomí, lékař se nenamáhal k tomu říct nic víc. Jenom že ho mám mamince koupit. Detralex – na ten se doplácí hodně.

      • Pokud předepsal tak to patří mezi léky za které pojišťovna vrací. Pokud vám nic nevrátila – zeptejte se. Já jsem u VZP a vrací pravidelně.

      • Ta paní , co psala , že nejvyšší třída na FU pro běžné užedníky-referenty platová byla 8. tak to je – pokud se jednalo o dobu před rokem89 -nesmysl. Vedoucí referent byl až od 11.třídy, čili do 10.třídy , kterou jsem měl po většinu mého prod. života.
        11.třídu jako „vedoucí referent“ jsem dostal až v 45.letech, kdy jsem měl strop 2700Kč v 10.třídě a vedoucí , aby mi přidal, vybojoval pro mne třídu 11, aniž bych nějakého vedoucího. dělal.Posleních 8let před odchodem do důchodu jsem byl OSVC , veškeré daněna FU a poplatky CSSZ jsem řádně platil dle příjmů , dnes mám důchod 22800Kč

    • Nevíš co mluvíš. Platba zpět nad 500 Kč je fikce. Je pouze za jeden hrazený uznaný lék na danou nemoc zdravotní pojišťovnou. Ale lékař předepíše jiný nehrazený a nic zpět nedostaneš. Pacient nedokáže posoudit, zda ten nehrazený skutečně potřebuje nebo jen lékař dostal úplatek od výrobce. Mamka je už nepohyblivá, léky chodím nakupovat. Měsíčně cca 1000 Kč a vratka za rok 36 Kč. A když připočítám další nutné léky a přípravky, tak jsem na čtyřnásobku.

    • Nevíš, o čem mluvíš. Maminka to tak možná má, ale moje už zesnulá manželka platila měsíčně kolem 400 a pojišťovna jí nikdy nic nevracela. Je to jako vždycky – případ od případu. Navíc ne všechno léčivo, které potřebují senioři, je na předpis a doplatek.

    • Nevíte, limit roční je 500 Kč od 70 let, nevrací všechny, jen ty které jsou limitované s jejich cenového určení, musíte se napřed informovat a potom něco sdělovat.

    • nevrací pojišťovna skoro nic.Každých půl roku se mění podmínky tak zvaná úhradová vyhláška a pojišťovny vrací jen minimum.

    • Věra – všechny léky nejsou jenom na předpis lékaře. Ty doplatky na předpis by už se taky měly přestat platit rovnou vlékárně,aby to pojišťovny nemusely pak vracet.

    • Ale nepočítají vše. Z doplatků 1000 korun započítají třeba jen 130. Podívejte se na SÚKL a budete žasnout. To že vrací vše nad 500 je jen pohádka.

  19. Dobrý den, ale co dělat,když nemáte tak velký důchod, děti nemají zájem, spíše čekají, aby je člověk ještě podporoval.

  20. No nevím, zdá se, že tu někdo kecá. Mám kámošku bydlí ve stejném zařízení na Žižkově a platí 12000,- Vypadá to, že z nás někdo dělá blce, aby mohli snížit důchody.

  21. Já jsem teda proti ní mladej, 80 mi teprve bude, ale bydlím ve svý chalupě a nestěžuju si na nic. Do starobince bych teda nechtěl. Důchod mám menší, jen 19 000, ale nestačím ho ani propít, a tak si zpívám 🙂

  22. Babička má velké štěstí, že sehnala levné bydlení a k němu má relativně vysoký důchod.
    My byli nuceni dát babičku do domova důchodců. Sice tam o ni bylo kompletně postaráno, ale na zaplacení pobytu její důchod nestačil, museli jsme doplácet skoro tisícovku. A k tomu jí platit všechno, co nebylo v ceně (např. toaletní potřeby, oblečení, časopisy…)

  23. S průměrným důchodem se opravdu dá dobře vyjít. Ale kolik seniorek ten průměrný důchod pobírá a je jejich jediným příjmem? Jsem zdravotní sestra a spolu s příspěvkem na tři vychované děti nemám ani 18000 Kč, nestěžuji si. Bydlím, zatím, ve vlastním bytě 1+1, zdravotně na tom nejsem nejlépe, jako sestra jsem se dost nadřela, žena dle zákoníku práce nesměla manipulovat s břemeny nad 15kg, jenže lidské tělo není břemeno, i když někdy má i 100 kg více. Odnesla to páteř, nosné klouby, jsem po operacích 3 endoprotéz. A k tomu další nemoci, v 80 letech jich je tak víc. Rodinu mám skvělou,tři syny ,bohužel tak trochu rozházených po vlastech českých i moravských. Ale i tak mi dle možností pomáhají a navštěvují mne. Doufám, že tento stav vydrží co nejdéle, na nějaké zařízení typu domov pro seniory by mi důchod nestačil. Asi tak. A mnohé seniorky jsou na tom hůře.

  24. JÁ MÁM DŮCHOD 17.266,-KČ. A BYDLÍM TAKÉ SAMA V RODINNÉM DOMKU. BERU LÉKY NA TLAK,SRDICKO, CHOLESTEROL,DVOJE KAPKY DO OČÍ, PROTOŽE MÁM ZELENÝ ZÁKAL.MÁM MALTEZACKU BESY PROTOŽE POTŘEBUJI KAMARÁDKU.BOHUŽEL JE TAKÉ NEMOCNÁ,MA EPILEPSII.TAKŽE K JEJÍMU PAPANI PLATÍM JEŠTĚ JEJÍ LÉKY.NENI TO JEDNODUCHÉ PLATIT JÍDLO PRO NÁS OBĚ, LÉKY PRO NÁS OBĚ A JEŠTĚ PLATIT DRAHÉ ENERGIE.. ALE MUSÍ TO JÍT I KDYŽ NÁS DŮCHODCE NAŠE VLÁDA NEMÁ V LÁSCE.

  25. Zajímalo by mě, kde dávají byty v peč.domě lidem, kteří jsou schopni si denně nakoupit, denně uvařit a to i pro svou rodinu.
    Navíc byla vlastníkem RD , copak se s ním stalo? Prodejem by získala nemalé peníze,za které by mohla královsky žít.

  26. Co to je za pohádku, jak chudák bbička vyžije zázrakem za 20 000Kč ze svého důchodu. Na začátku ohoto článku bylo napsáno , že žila v domě a potom až nemohla tak jí její,,příbuzní“ sehnali pečovatelský byt. A co se stalo s tím domem, kde bydlela? Možná ho prodala a vtom případě by měla mít na kontě nějaký milionek, pokud ovšem ty peníze neroztrkala těm svým ,,milým příbuzným“.Anebo ho darovala té dceři a ta by ji v tom případě měla podle potřeby finančně dotovat. Takže si ty nehorázné žvásty jak babička umí hospodařit i s málem nechte od cesty.

    • A proč by nemohla RD prodat a peníze mít na účtu jako rezervu? Je v tom nějaký problém? Nebo jen závist? I kdyby měla na účtu 5 mega, je to její majetek a může si s ním nakládat dle libosti. Tak tady neplkejte výblitky!

  27. Bydlím v podobném zařízení – garsonka s koupelnou a balkonem, nájem 10200 Kč, elektřina 1000, obědy a služby 5000, důchod 18200.

  28. Pro mě je nepochopitelné, že dá za léky a zdravotní pomucky 4000 Kč, když pro lidi jejího věku pojišťovna nad limit 500 Kč za rok peníze vrací.

  29. Nevím co si o tom mám myslet, hlavně o tom jaké má babička štěstí na rodinu. Připadne mi samozřejmé a správné, že se hlavně děti mají postarat o své rodiče a je dobře, když jim v tom stát pomůže. Stejně jako platí vyživovací povinnost k dětem, tak by to mělo být samozřejmě i naopak. Ve svém okolí mám dostatek příkladů rodin, kteří berou jako samozřejmost podporovat své rodiče i finančně, když je to třeba.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*