Změny v důchodech pro rok 2024 a 2025: Kdo si polepší a co nás čeká?

Foto: Unsplash.com

Podpora pracujících seniorů, vyšší minimální důchody, ale i možnost odchodu do důchodu dříve pro některé profese. Podívejte se, které změny v oblasti vyplácení důchodů na nás MPSV chystá.

S poslední větší změnou okolo důchodového systému v Česku přišla vláda naposledy před rokem. Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou věnovalo z počátku roku 2024 více času přípravě reformy, kterou před několika týdny představili na Vládě kde se rovnou odsouhlasila, a to především s platností od ledna 2025. Reforma má za cíl nastavit důchody tak, aby byly udržitelnější na příští desetiletí a zároveň aby mohly flexibilněji reagovat na ekonomické změny. Vláda již program schválila, teď je to na Poslanecké sněmovně. Zde jsou ty nejzásadnější změny tohoto a příštího roku.

Zvyšování hranice pro odchod do důchodu by mělo brzdit

Posouvání doby odchodu do důchodu je žhavé téma, které z návrhu reformy nešlo vyloučit. Vláda počítá s tím, že v roce 2024 a 2025, ale snad ani později, by se neměl věk odchodu do penze výrazně posouvat. Důchodový věk by měl být nastaven tak, aby byl člověk v penzi v průměru 21,5 let. Dosud se zvyšoval, jelikož míra dožití v České republice také stoupala. Nejpozději 15 let před odchodem do penze pak musí být každý obeznámen s tím, kdy do důchodu nastoupí. Každý rok se tak budou aktualizovat informace o důchodovém věku pro jednotlivé ročníky, přičemž vláda už teď zveřejnila důchodový věk pro skupinu lidí narozených v 60. a 70. letech. Platné bude opatření od ledna 2025.

Foto: Unsplash.com

Dřívější důchod pro specifické druhy profesí

Pracovníci, kteří dlouhodobě pracují s rizikem kategorie 4, tedy ve vysoce rizikových pozicích, mohou podle návrhu Vlády odejít do důchodu 5 let před plánovaným důchodovým věkem. Maximálně mohou odejít do důchodu o 60 měsíců dříve. Typicky jde například o pracovníky v lesnictví, hasiče, horníky, zedníky, zdravotní sestry s některými specializacemi či sociální pracovníky. Změna by se tak měla dotknout kromě všech profesí v kategorii 4 také některých, které spadají do kategorie 3. Toto opatření by mělo být účinné od roku 2025 a dotknout by se mělo přibližně 120 tisíc pracovníků.

Minimální důchod na úrovni pětiny průměrné mzdy

V zákoně bude tato změna od roku 2025, její účinnost se ale pravděpodobně posune až na rok 2026. Důchod je poskládaný ze základní výměry a z individuální procentní výměry. Aktuálně představuje základní výměra 10 % z průměrné mzdy a individuální procentní výměru v minimální výši 770 korun. I tato výměra by ale nově měla činit 10 % z průměrné mzdy.

Toto zvýšení se netýká jen starobních důchodů, ale také invalidních důchodů třetího stupně.

Podpora pracujících seniorů

Vláda chce důchodce udržet na trhu práce co nejdéle. Tomu by měla pomoct i sleva na odvodech pro pracující seniory. Pokud někdo pobírá důchod a zároveň pracuje, bude mu odpuštěno sociální pojištěné placené zaměstnancem, které aktuálně činí 6,5 % hrubé mzdy. Reálně tak penzista uvidí v peněžence více, a to už v roce 2025.

Foto: Unsplash.com

Ministr Jurečka také vysvětlil, jak se bude vyvíjet navyšování důchodů v roce 2025. Podle aktuálních dat by si měli ti, kteří důchod pobírají, polepšit od počátku příštího roku asi o 356 Kč. To sice není žádná sláva, zároveň se ale dost pravděpodobně nejedná o konečné číslo. Vše bude záviset na tom, jak se budou do konce roku vyvíjet mzdy.

A co vy, týkají se vás změny a jak hodnotíte připravovanou reformu?

Zdroje: https://www.mvcr.cz/clanek/valorizace-duchodu-a-vysluhovych-prispevku-v-roce-2024.aspx, https://www.mpsv.cz/duchodova-reforma, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-co-se-chysta-a-co-uz-plati-kompletni-prehled-zmen-v-duchodove-reforme-246999, https://echo24.cz/a/HnmG2/zpravy-domaci-duchodova-reforma-jurecka-narocne-profese-predcasny-duchod, https://www.kurzy.cz/duchod/reforma-duchodu/

10 Comments

  1. Snížení zásluhovosti je ta největší záludnost a nespravedlnost.
    Mám jeden dotaz ohledně přesluhování (práce na procenta). Když např. jde člověk do řádného důchodu 10.října 2024 a nemá cenu zakončovat celý rok, protože má z posledního roku odpracováno pouze 90 dnů – je aspoň pravda, když bude člověk pracovat dalších 6 měsíců následující?: Procentní výměra se totiž počítá z odpracovaných let 1,5% x počet CELÝCH let až do řádného důchodu. A po dosažení řádného důchodu se pak načítají za každé 3 měsíce 1,5%; tzn. po 6 měsících by to byly 3% navíc??? (za předpokladu, že by člověk přesluhoval aniž by bral důchod). Je to tak? Víte to někdo?

  2. Každá vláda slibovala že důchody se nebudou zvyšovat a každá vláda to ještě zvýšila a udělala nepopulární opatření proč to nerozdělí na dělnické profese a kancelářské? Copak člověk který celý život pracuje manuálně ještě po šedesátce je schopen podávat takové výkony jako ve dvaceti? Pracuji s chemickými a výbušnými látkami a myslím si že to bude firmě jenom na obtíž mít tak staré zaměstnance kteří už nejsou 100 procentní ale kam je dát že? To už naši paní ministři nevidí

  3. Sem také ročník 64 mám 3 děti a spousta nových výmysl se mě také bude týkat je to hrůza neboť mě skolila práce a mám ID1 pracovala sem přes 20 let v chladakach a mrazákach a ani nové podmínky kategorie 4 a 3 na mě nespadá ji a tak ani dřívější odchod do důchodu nemohu uskutečnit přišla bych o korunky

    • a snad nevěříte tomu,že mají všichni přes 20000?to je pěkná blbost . počítá se to i s boháči a komunisty co dostávají hodně.Ostatní také odváděli daně a mnozí mají za roky dřiny méně než 20000 vy chytráku.

  4. Jurečka i Fiala tvrdili, že se změny nedotknou dnešních šedesátníků ani padesátníků.
    Já jsem ročník 64 tedy brzy šedesátník a do důchodu půjdu v roce 2029, ale znevýhodňující výpočet důchodu snižující zásluhovost se začne aplikovat už v roce 2026.
    Tudíž i já už budu mít snížený důchod.
    O možnosti předčasného důchodu zkráceného o dva roky ani nemluvě.
    Takže co k tomu dodat, oba tito fešáci jsou nehorázní lháři.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*